За козацьких часв назву Мала Русь перейняли кивськ письменники й канцеляристи на означення схдньоукранських земель у форм Малорося або Малоросйська Украна, несвдомо пдготовляючи тим московському урядов Aрунт для введення в XVII XVIII ст. урядово назви Малорося
В XIV ст. за почином царгородського патрярха для галицько митропол, а за тим на означення Галицько-Володимирсько держави прийматься назва Мала Русь (у вдрзненн вд земель кивсько митропол, яку звали Великою Руссю термн, що його перебрали для сво держави московськ велик княз).
В захдноукранських землях в Австро-Угорщин назва Русь русин втрималася майже до кнця XIX ст. на означення укрансько територ й укранського народу (Studium Ruthenum у Львов, Руська Трйця, З зд руських учених 1848 р. й н.).
Назва Русь на означення Украни вживаться не тльки в литовсько-руських лтописах XIV XVI ст., але й за козацьких часв, коли назва Украна вже широко прийнялася. Б. Хмельницький хотв визволити ввесь »руський народ по Вислу«, в гадяцькому договор гетьмана ¶. Виговського 1658 р. Украну названо »Великим Князвством Руським«. В нструкц гетьмана П. Дорошенка (1670) згадуться теж »руський православний укранський народ«. ¶ чужинц, як, напр., Павло з Алеппо (1654), називають Украну Руссю, а укранцв русинами або русами, вдрзняючи х усюди вд москвинв, яких аж до початкв XVIII ст. знали тльки пд назвою москвичв, москвинв або москалв, а хнй край пд назвою Московя.
Основними назвами укрансько територ й укранського народу були назви Русь Украна. Назва Русь була спершу прив язана до земл й племени полян коло Кива у вдрзненн вд нших земель племен, але з поширенням Кивсько держави поширилася й на всю укранську територю, навть майже на всю Схдню Европу й прикрпилася передусм до укрансько територ й укранського народу; зокрема на деяких крайнх захднх укранських територях вона до останнх часв збергалася в первсному значенн Русь = Украна, русин = укранець.
Назва територ, на якй живе укранський народ, змнялася на протяз столть, подбно як в нших кранах свту. Змнялася в рзн часи назва нашого народу вдповдно до полтичного становища Украни й укранського народу та проявв укрансько свдомости чужинних впливв. Ц назви в рзн часи набирали ншого значення, ширшого або вужчого, загальнотериторяльного загальнонацонального або, навпаки, провнцяльного чи племнного. Ц назви були частково мсцевого походження, частково приходили в уживання з боку сусдв або завойовникв вдповдно до цього були власними, прийнятими назвами, або накинутими, примусовими. Деяк з них були штучним продуктом вживалися тльки чужинцями, деяк мали навть тльки глузливе значення.
1. Назва територ народу
(Мюнхен Нью-Йорк, 1949, Т.1, С.12-16.)
З ЕНЦИКЛОПЕД¶· УКРА·НОЗНАВСТВА I
Назви нашо територ народу
Назви нашо територ народу
Поиск заметок «украна» в архиве пользователя «Unknown host»
вездепо названиямпо описаниямпо меткам в архиве пользователя «Unknown host»
Рейтинг в разделе:
Украина, Ивано-Франковск
все разделы спрятать разделы
Комментариев нет:
Отправить комментарий